Bitcoin jest obecnie szóstą co do wielkości walutą światową

17 lutego 2021
Category: Jest Również

Przy obecnej kapitalizacji rynkowej Bitcoin ma podaż pieniądza wartą ponad 170 różnych walut fiducjarnych.

Bitcoin jest teraz szóstą co do wielkości walutą na świecie (Zdjęcie: Shutterstock)

W skrócie
 • Po ponad dekadzie wzrostu Bitcoin plasuje się obecnie wśród dziesięciu największych walut świata.
 • USD, EUR, CNY, JPY i INR to jedyne waluty świata o większej podaży pieniądza niż Bitcoin.Bitcoin obecnie zajmuje szóstą co do wielkości walutę na świecie, ale w 2017 roku osiągnął piąte miejsce.Od czasu powstania nieco ponad dziesięć lat temu cena Bitcoin (BTC) wzrosła praktycznie z zera do obecnej wartości ponad 11300 USD.

  W tym czasie kapitalizacja rynkowa Bitcoina – definiowana jako jego podaż w obiegu pomnożona przez wartość każdej jednostki – gwałtownie wzrosła, osiągając ponad 200 miliardów dolarów, co czyni Bitcoin nie tylko największą kryptowalutą, jaka kiedykolwiek istniała, ale także większą niż wiele walut fiducjarnych .

  Chociaż waluty Bitcoin i fiducjarne nie są dokładnie równoważne pod względem sposobu obliczania wartości w obiegu, możemy z grubsza oszacować, gdzie znajduje się Bitcoin w światowych rankingach walutowych, porównując jego kapitalizację rynkową z podażą pieniądza M0 walut fiducjarnych.

  Liczba M0 przedstawia całkowitą wartość wszystkich banknotów, monet i innych substytutów pieniądza, które można łatwo zamienić na gotówkę. Wartość M0 jest również powszechnie znana jako „wąskie pieniądze.

  Gdzie Bitcoin wpisuje się w światowe rankingi walut

  Dolar amerykański (USD) jest obecnie zdecydowanie największą walutą fiducjarną pod względem krążącej podaży. Według amerykańskiej Rezerwy Federalnej w obiegu znajdują się banknoty i monety Rezerwy Federalnej o wartości 1,95 biliona dolarów – z czego ponad trzy czwarte to banknoty 100 i 20 dolarów.

  Następna w kolejności jest euro (EUR) – stosunkowo nowa waluta, która po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku i jest obecnie używana w dużej części Europy i przez większość państw członkowskich UE.

  Podobnie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, Europejski Bank Centralny utrzymuje aktualne dane dotyczące ilości banknotów i monet EUR, które są wprowadzane do obiegu. Według oficjalnych statystyk od ostatniej aktualizacji (lipiec 2020 r.) W obiegu znajdowało się zaledwie 1,38 bln euro. Od czasu wprowadzenia euro wzrosło to ponad trzykrotnie, a całkowita wartość składa się głównie z banknotów 20 i 50 euro.

  Chiński juan (CNY) to trzecia najcenniejsza waluta na świecie. Według danych TradingEconomics w obiegu znajduje się około 8 bilionów CNY, o równowartości 1,15 bln USD. Japoński jen (JPY) nie jest daleko w tyle na czwartym miejscu z 106 bilionami banknotów i monet JPY w obiegu od lipca 2020 r. Lub nieco na północ od 1 biliona dolarów, mierząc w stosunku do dolara.

  Dolar amerykański, euro, chiński juan i jen japoński to jedyne waluty fiducjarne o łącznej kapitalizacji M0 przekraczającej 1 bilion USD. Piątą co do wielkości walutą pod względem krążącej podaży jest rupia indyjska (INR), która obecnie ma ponad 31 bilionów INR w banknotach w obiegu, a ich wartość wynosi obecnie 425 miliardów dolarów.

  Wreszcie, co nie mniej ważne, Bitcoin (BTC) zajmuje obecnie szóstą co do wielkości walutę pod względem krążącej podaży, wąsko przekraczając rosyjski rubel (RUB), aby zabezpieczyć swoją pozycję.

  Bitcoin ma obecnie w obiegu 18,48 mln jednostek, z których każda jest warta 11722 USD według dzisiejszej wartości. To stawia pułap M0 Bitcoina na 216,5 miliarda dolarów, czyli około połowę wielkości rupii indyjskiej i nieco ponad jedną dziesiątą dolara amerykańskiego. Przy obecnej kapitalizacji rynkowej Bitcoin ma podaż pieniądza wartą ponad 170 różnych walut fiducjarnych.

  W szczytowym momencie Bitcoin osiągnął kapitalizację rynkową blisko 330 miliardów dolarów. W tamtym czasie Bitcoin stałby się piątą co do wielkości walutą na świecie.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy